150 bin evlilik kredisi şartları neler, başvuru ne zaman?

Evlilik kredisi için başvuru tarihleri 15 Şubat olarak açıklanırken, ilk olarak deprem bölgesinde uygulanacağı belirtildi. Evlilik kredisi başvurusu onaylanan kişilere toplam 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira verilecek.

EVLİLİK KREDİSİ ŞARTLARI NELER?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, pilot olarak deprem bölgesinden başlanacak Aile ve Gençlik Fonu için başvuruların 15 Şubat’tan itibaren alınacağını belirterek, “Programdan yararlanmak isteyenlerin Bakanlığımızın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanmaları ve evlenmelerinin ardından sunulacak eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerekiyor.” dedi.
Başvuru için Bakanlığın “aile.gov.tr” internet sitesini işaret eden Bakan Göktaş, şu bilgileri verdi:

“Cumhurbaşkanı’mızın vizyonu doğrultusunda oluşturulan Aile ve Gençlik Fonu’nda pilot bölge olarak deprem bölgesini belirledik. Deprem bölgesi için şartları özellikle esnettik, farklı tutuyoruz. Gençlerimizin hem evlilik hayallerine hem de farklı projelerine destek olmayı hedefledik. Aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlerimize faizsiz kredi imkanı sunacağız. Gençlerimiz bu destekle aynı zamanda kendi projelerini de hayata geçirebilecek. İlerleyen süreçte ise programı tüm gençlerimizi kapsayacak şekilde bütün Türkiye’de yaygınlaştıracağız. Programın ekonomik destek kısmı ile başvurusu onaylanan kişilere toplam 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi desteği sunulacak. Fonda biriken parayla orantılı şekilde süreci yürüteceğiz.”

Başvuru şartlarının sorulması üzerine Göktaş, “Programdan yararlanmak isteyenlerin Bakanlığımızın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanmaları ve evlenmelerinin ardından sunulacak eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerekiyor.” karşılığını verdi.

Başvuru için gerekli diğer şartların da yakın zamanda açıklanacağını belirten Göktaş, “Bu fonla Türkiye’nin yeraltı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle gençlerimizin geleceğine yatırım yapacak, onların hizmetine sunacağız.” dedi.

150 BİN LİRA EVLİLİK KREDİSİ BAŞVURUSU NE ZAMAN?

Evlilik kredisi başvurusu 15 Şubat Perşembe deprem bölgesinden alınmaya başlayacak.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “İlk defa deprem bölgesinde uygulayacağımız Aile ve Gençlik Fonuna başvuruları 15 Şubatta kalmayaz. Deprem bölgesinde aile kurma yolunda ilk adım atacak gençlerimize faizsiz kredi imkanı sunacağız. Gençlerimiz bu destek ile aynı zamanda kendi projelerini de hayata geçirebilecekler dedi.

AİLE GENÇLİK FONU BAŞLIYOR

2024 yılı yatırmanın planında 3 hizmet sunmayı sağlamayı planladıklarını belirten Bakan Göktaş, “Depremden etkilenen kadınların hayatlarını yeniden kurmaları, ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamaları ve bir yandan da ayırmaklarına destek olmak amacıyla Kadın Kooperatifleri İş Atölyesi adı altında depremden sonra profesyonel bakıma ihtiyaç duyulduğunun tespit edilmesi. 312 yaşlı ve 978 engelli olmak üzere 1290 vatandaşımızı farklı illerdeki yatılı bakım merkezlerimize yerleştirdik.Depremden etkilenen engelli deprem sonrasında günlük rutin dönüşlerini kolaylaştırmak için 6 Mola Evini hizmete açtık.Buradan bir fırtınayı de gençlerimizle paylaşmak istiyorum. ve Gençlik Fonunda hazırlıkları tamamlandı.İlk defa deprem bölgesinde uygulayacağımız Aile ve Gençlik Fonuna başvuruları 15 Şubatta ayakta kalmayaz.Deprem bölgesinde aile kurma yolunda ilk adım atacak gençlerimize faizsiz kredi imkânı sunacağız. Gençlerimiz bu desteği ile aynı zamanda kendi projelerini de hayata geçirebilecekler. Ayrıca farklı yetiştirme bölgesinde Çocuk Evleri Sitemizin temellerini atmıştık. 2024 yatırım planımızda Adıyamanımız için, İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi ve Kadın Konukevi olmak üzere 3 hizmet binamızın olanaklarını atmayı planlıyoruz” diye konuştu.

EVLİLİK KREDİSİ NE KADAR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu’na ilişkin, “Bakanlık olarak başvuruları kapsayan arka plan çalışmalarını ve hazırlıklarını tamamladık. Bu fonla Türkiye’nin altı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle gençlerimizin geleceklerine yatırım yapacaklar” dedi.

Göktaş, “Bakanlık olarak başvurular için arka plan çalışmaları ve hazırlıklarını tamamladık. Programın ekonomik destek kısmı ile ödemeleri onaylanan toplam 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi desteği sunuldu. Bu fonla Türkiye’nin yer altı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle gençlerimizin Geleceklere yatırımların paylaştırılması. Gençlerimizin, evliliklerinin devamında, onların sosyal risklerden paylarına yönelik eğitim ve danışmanlık hizmeti sunacağız” dedi. Göktaş, kendi işlerini finanse etmek isteyen gençlerin girişimlerine ve uygulamalarıe de destek olacaklarını ifade ederek, “Fonun ilk uygulamasını deprem bölgesinden başlatacağız. İlerleyen süreci ise tüm gençliklerimizi toplu şekilde bütün Türkiye’de yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

EVLİLİK KREDİSİ ŞARTLARI NELER?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantı günlerinde yaptığı evlilik kredisi hakkında konuştu;

“Evlenecek gençlerin ekonomik açıdan büyümesi, evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini amaçlayan projelerimizi tamamladık. Önümüzdeki dönemde Aile ve Gençlik Bankası’na dair kanun teklifini Meclisimizin takdirine sunacağız. Doğalgaz, petrol, madenlerden elde edilen devlet gelirlerinin bir kısmını buraya aktaracağız. Öncelikle aile ve gençlere yönelik pilot projeleri hayata geçirecek ve sonrasında yaygınlaştıracağız. Yeni evlenen çiftlere faizsiz kredi imkanı sunacağız. Aile ve Gençlik Bankası bu uygulamayı pilot proje olarak deprem bölgesinde başlatacağız.”

YAŞ SINIRI OLACAK MI?

Evlilik kredisi yaş sınırı olup olmadığı Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılacak yönetmelik ile belirlenecek ancak güncel günlerde açıklanan açıklamalar yaş sınırının 18-27 arasında olacağı yönündeydi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, gençlere evlilik kredisi için kurulacak Aile ve Gençlik Bankası projesine ilişkin konuşan Bakan Göktaş, “Deprem bölgesi için pilot proje olarak başlatıyoruz. Akabinde de genişleteceğiz. Gençlerimizin beklediği bir haberdi. Meclis’in Tasarrufunda ama biz bunu en kısa sürede hayata geçireceğiz. Bütün kriterleri oluşturan, altyapı şu anda hazır. 18-27 yaş arası ama bunların hepsi Meclis’te görüşülecek. Gelir kriteri var, yaş kriteri var. Belli suçlara bulaşmamış olmak ve deprem bölgesinde yaşanmış gibi. Bu insanlardan uyanan herkes bundan faydalanabilecektir. 4 yıl geri ödemesiz, sıfır faizle düzeltmemiz bir destek. Yönetmelik çıkarmamız gerekiyor akabinde. Pilot bölgedeki başlama nedenimiz, deprem bölgelerindeki gençlerimize destek olmak. Oraya ahlaki motivasyon olmak. Üst Meclis’te, tüm işleri tamamladık. Yeni harfleri hayattan önce yaşamayı bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir