“Bağ-Kur’luya müjde” diye duyurulmuştu: Herkes yararlanamıyor… Dikkat çeken detay

Sosyal güvenlik reformuyla işçi ve memurların emekliliği için gerekli ödeme gün sayısı 2008 yılında 7 bin 200 olarak kabul edildi. Ancak Bağ-Kur’luların prim günleri 9 bin gün yani 25 yıl olarak kaldı.

SSK’da 7200 prim günüyle kadınlar 58, erkekler 60 yaşını doldurduğunda emekli olurken, Bağ-Kur da ise kadınlar 58, erkekler 60 yaş ve 9 bin prim günü koşullarını birlikte sağlamaları durumunda emekli olabiliyor.

ERDOĞAN AÇIKLADI

Bu kapsamda SSK’lı bir çalışan 20 yılda emeklilik hakkı elde edebiliyorken Bağkur’lular 25 yılı doldurmak zorunda kalıyor. Aradaki 5 yıllık farkın düşürülmesine ilişkin Kayseri’de Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Küçük esnaflarımızın prim ödeme gün sayısını SGK’lılarla eşitleyerek 7 bin 200 güne indiriyoruz. Yeni dönemde yapacağımız ilk işlerden biri olacak bu çalışmadan inşallah 1 milyon küçük esnafımız faydalanacak” dedi.

2008 SONRASI BAĞ-KUR’LULAR DİKKAT

Bu kapsamda 2008 yılında yapılan düzenlemeyle 7 yıl kuralı kaldırılırken kişiler primlerini Bağ-Kur’dan SGK’ya aktarabilecek koşulları sağlaması halinde gün farkından yararlanarak erken emekli olabilir. Bu tarihte yapılan düzenlemelerle sosyal güvenlik uygulamalarında değişikliğe gidildi. Bu tarihten sonra ilk defa sigortalı olanlar için son 7 yıl sigorta primi değil çalışma yaşamının tamamında ödenen sigorta primlerine bakılarak en fazla hangi statüde prim yatırıldıysa emekli şartları o sigorta koluna göre belirleniyor.

“HAK GASPIDIR”

1 Ekim 2008 sonrasına sosyal medya hesabından dikkat çeken Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Emeklilikte son 2520 gün kuralı 1.10.2008 sonrası sigortalı olanlarda kaldırıldı. Ancak tüm sigortalılarda kaldırılmalı, en çok prim hangi statüde (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) ödendiyse o statüden derhal emekli olmalı! Son 2520 gün kuralı haksız bir uygulamadır, hak gaspıdır” dedi.

“TÜM BAĞ-KUR’LULAR YARARLANAMAYACAK”

Erdursun, “Dediğimiz gibi olacak tüm Bağ-Kur’lularda değil! Sayısı yaklaşık 1 Milyon olan Basit Usul esnaf için Bağ-Kur gün düzenlemesi yapılacak! Tüm esnafta değil! Tüm esnafta olsaydı 3.5 milyon kişi yararlanırdı” ifadelerini kullandı.

BAĞ-KUR EMEKLİLİK PRİM GÜN SAYISI TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı küçük esnafın prim ödeme gün sayısını SGK’larla eşitleyecek modele ilişkin yasal çalışmanın altyapısını hazırladı. Seçimlerin ardından yasa teklifi Meclis’e sunulacak.

BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞI

Sabah’ın haberine göre, emekli aylığı hesaplamasında sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen 7 yıllık fiili hizmet (360×7= 2520 gün) süresi esas alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir