Coinbase Duyurdu: O Kripto Para İşlemleri Bloke Olabilir!

En büyük kripto para birimi borsalarından biri olan Coinbase, Ethereum (ETH) fonları ile alakalı bir sorun yaşıyor. Geçtiğimiz ay, Ethereum’un Shapella yükseltmesinin ilk kez para çekimlerine izin vererek yayına girmesinin ardından, birçok doğrulayıcı kripto paralarını Blockchain stake mekanizmasından çekti. Ancak, ABD kripto borsası Coinbase tarafından tutulan cüzdanlara para çeken doğrulayıcılar hoş olmayan bir sürprizle karşılaştı. İşte detaylar…

Coinbase’te kripto para için tatsız sürpriz

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ethereum’da Shapella yükseltmesi, stake edilen coin’lerin çekimine ilk kez izin vererek geçtiğimiz ay yayına girdi. Böylece çoğu doğrulayıcı, geçen ay kripto paralarını Blockchain’in stake mekanizmasından çekmeyi tercih etti. Ancak ABD’nin büyük kripto borsası Coinbase tarafından barındırılan cüzdanlara para çeken bazı doğrulayıcılar hoş olmayan bir sürprizle karşılaştı. Bu depozitoları almak için uygun teknik destek mevcut değildi, bu yüzden fonlar takıldı.

Bir müşteri destek temsilcisi “Sistemlerimiz şu anda harici doğrulayıcılardan Coinbase ETH adreslerine para yatırma işlemlerini desteklemiyor. Bu işlemleri destekleyene kadar fonlar takılı kalabilir,” dedi.  Bir dizi kullanıcı Reddit’e, varlık bakiyelerinin Coinbase cüzdanlarındaki ETH staking para çekme işlemlerini yansıtmadığına dair endişelerini gönderdi. Örneğin, kripto para platformu CoinDesk’in Ethereum doğrulayıcısı Zelda’nın stake ettiği ETH 25 Nisan’da çekilebilir hale gelmişti. Ancak bu doğrulayıcı da etkilenenler arasında görünüyor. Coinbase’in ürün iletişimi kıdemli yardımcısı McKenna Otterstedt, “teknik bir sorun” olduğunu açıkladı. Şirketin ekiplerinin “bir çözüm üzerinde çalıştığını” doğruladı.

Önemli sorular yanıtsız kaldı

Kaç kullanıcının etkilendiği ya da ne kadar ETH’nin belirsizlik içinde kaldığı konusunda ayrıntı vermekten kaçındı. Coinbase, Coinbase Cloud tarafından sahip olunan ve işletilen halka açık doğrulayıcılar da dahil olmak üzere kendi stake hizmetlerini sunmakta. Blockchain analiz firması Nansen’e göre Coinbase’teki stake çekme talepleri,  “şu anda para çekme kuyruğundaki en büyük ETH miktarını oluşturuyor”. Verilere göre para çekme kuyruğunun yüzde 40’ı, Coinbase’teki taleplerden geliyor. Yani, Coinbase’in kendi stake hizmetleri para çekme kuyruğundaki en büyük ETH miktarını oluşturuyor.

Coinbase’in müşteri desteği “Bu sorun çözülene kadar Coinbase ETH cüzdanında stake haldeki” ETH’lerle işlem yapılmasını önermediğini belirtti. Özellikle bu ETH ödüllerinin yapılandırılmasını veya para çekme talebinin kaldırılmasını önermediklerini söyledi.  Sonuç olarak Coinbase, bu para yatırma işlemlerini almak için uygun teknik desteğe sahip değildi. Bu da fonların sıkışmasına neden oldu. Sonuç olarak, bir dizi kullanıcı Reddit’te varlık bakiyelerinin Coinbase cüzdanlarındaki ETH staking para çekme işlemlerini yansıtmadığına dair endişelerini paylaştı.  Coinbase teknik bir sorun olduğunu doğrularken, kaç kullanıcının etkilendiğini veya ne kadar ETH’nin sıkıştığını detaylandırmayı reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir