Kılıçdaroğlu’ndan “deep fake” açıklaması

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT TV yayınında Yavuz Oğhan ve Selen Yalaz’ın sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu geçen günlerde yaptığı “Cambridge Analytica” uyarısıyla ilgili soruya yanıt verdi.

Altun’a bildiklerini açıklama çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, “Neyin önünü almaya çalışıyormuşuz? Bildiğini açıklasın niye açıklamıyor? Bu yönde bir bilgi geldi ama her gelen bilgiyi hemen kullanmıyoruz. Bunu doğrulatmamız lazım. Sonra doğrulattık bazı kanallardan. Yurt dışında deep fake denilen yöntemle ses ve görüntüleri değiştirerek olumsuz propaganda yapabilirler. Yurt dışından bazı hackerlarla sözleşme yapıldı ve onlara Bitcoin üzerinden ödeme yapıldığı yönünde bilgiler geldi. Bunu yapanlar uluslararası casus şebekelerinin tuzağına düşmüş durumdalar. Çünkü onlar bütün bunları biliyorlar zaten. Buradan iftiralarla beni suçlamak istiyorlar. Ben de bunu açıkladım. Şimdi paniğe kapıldılar, ‘biz biliyoruz neyin önünü almaya çalıştığınızı'” dedi.

“SEÇİMİ KAZANDIĞIMIZDA KİMSE DIŞARIYA ÇIKMASIN”

14 Mayıs akşamı için konuşan Kemal Kılıçdaroğlu “Kimse sokağa çıkmasın” dedi. Kılıçdaroğlu, “Kazandığımızda kimse sokağa çıkmasın. Çünkü sevinç gösterileri ile dışarıya çıkıldığında, bazı taşkınlıklar olabilir. Eli silahlı unsurlar sokağa çıkabilir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir