Site aidatları yüzde 18 düşecek

AA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, siteler üzerindeki yüzde 18’lik KDV

Bakan Kurum’un bu açıklamasının ardından da konut sitesi yönetimleri aidatlarda indirim beklediğini dile getirdi.

Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır, TBMM ile Bakanlığa, kat malikleri ile site yönetim şirketlerini ilgilendiren sorunların çözümüne ilişkin önerilerini ilettiklerini belirti.

“Aidatlarda yüzde 18 düşüş olacak”

Sağır, sektör olarak İstanbul’da Bakan Kurum ile bir araya gelerek, sorunlarını iletme fırsatı bulduklarını söyleyerek gelişmeleri şöyle aktardı:

Site yöneticilerinin talepleri

Sağır, bu kapsamda, aidatların yüzde 18 KDV’den muaf olması, site yönetim şirketlerinin Bakanlıkça belgelendirilmesi, site yöneticilerinin sicil kaydının tutulması ve bu kişilerden mesleki yeterlilik belgesi istenmesi gibi taleplerde bulunduklarını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı’na da yine site yönetimlerine ilişkin taleplerini ilettiklerini vurgulayan Sağır, bu kapsamda, sitelerdeki güvenlik zafiyeti ve bazı kesimlerin bu yönetimleri ele geçirmesi gibi konuları gündeme getirdiklerini anlattı.

300 bağımsız bölüm ve üstü tüm konutlarda özel güvenlik şartı

Bu nedenlerle 300 bağımsız bölüm ve üstü tüm konutlarda özel güvenlik şartı getirilmesini istediklerine işaret eden Sağır, bu yöndeki çalışmaların tamamlandığının da kendilerine iletildiği bilgisini verdi.

“Art niyetli kişiler yönetici olamayacak”

Tüm bu taleplerinin, ilgili kamu kurumlarınca olumlu karşılandığına dikkati çeken Sağır, bu talepler sonuca ulaştığında yaşanacak gelişmelere ilişkin de şunları kaydetti:

Site yönetimleri için talep ettiğimiz denetim sağlanacak. Yönetim hizmeti veren firmalar ve site yönetimleri denetimlere tabi tutulacağı için kötü ve art niyetli kişiler tarafından yönetilen site ve apartmanlarda kişiler dilediği gibi site veya tesis yöneticisi olamayacak. Site ve tesis yönetim firması açmak isteyen veya site yönetimine talip olanların mesleki yeterliliği ve sicil kaydı aranacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir