Erdoğan’ı kızdıracak fotoğraf

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılındaki Tarım Kredi Kooperatifi marketindeki alışverişi sırasında çekilen bir fotoğrafta yer alan zeytinyağı etiketinin değişimi gündem oldu.

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre, kadraja giren 5 litrelik Naturel Sızma Zeytinyağı’nın fiyatı 29 Eylül 2019 günü 99 liraydı. Haberi yaptığımız 29 Temmuz 2023’teki fiyatı ise 825 liraydı.

Geçen dört yılda zeytinyağının fiyatının 7 kattan fazla arttığına ilişkin haberimiz ses getirmiş, 1 Ağustos 2023 günü ise dökme ve varili zeytinyağı ihracatı 3 ay süreyle yasaklanmıştı.

Yurt içi piyasada zeytinyağı fiyatlarını dizginlemek için atılan bu adım 1 Kasım günü sona erecekti. 18 Ekim günü bu karar süresiz olarak uzatıldı. Ancak ihracat yasağına rağmen fiyat artışı önlenemedi ve 6 ayda zeytinyağı fiyatları adeta uçtu.


160 LİRALIK YAĞ 430 LİRA OLDU

Erdoğan’ın alışveriş yaptığı marketteki 5 litrelik TK Naturel Sızma Zeytinyağı’nın fiyatı Temmuz 2023’te 825 liraydı. Bugün birkaç Tarım Kredi marketini dolaştık ama ürünü bulamadık. Yetkililer, en büyük Tarım Kredi marketi olan ve Erdoğan’ın da alışveriş yaptığı Kısıklı mağazasında da ürünün bulunmadığını ve fiyat artışı nedeniyle yılbaşından bu yana ürünü satmadıklarını söyledi. İnternette bağımsız satıcıların sanal pazar yerlerinde ürünü 1888 liradan sattığı görülüyor.

Bu fiyata göre, 2019’da 5 litresi 99 liraya litresi yaklaşık 20 liraya satılan zeytinyağının fiyatı litresi bugün 377 liraya çıkmış durumda.

Piyasada yaygın olarak bilinen ve hemen her markette bulunan bir markaya ait bir başka zeytinyağının litre fiyatı ise geçtiğimiz temmuzda 160 lirayken bugün 430 liradan satılıyor.

Kuraklığın vurduğu küresel zeytinyağı fiyatları rekor seviyelere ulaşırken, Türkiye’de bu durumdan nasibini aldı.

Yurt içinde üretim ve dağıtım maliyetinde yaşanan artış da zeytinyağının fiyatını yukarı çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir